On-line 3měsíční
intenzivní studium
DPH 2021

Input:

Zdanitelná plnění

7.10.2021, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 39 minut

401
Zdanitelná plnění

RNDr. Ivan Brychta, Ing. Jana Kolářová

  • zdanitelná plnění – obecně

  • dodání zboží

  • poskytnutí služby

  • poskytnutí služby ORD v jiném členském státě a zahraniční osobou

  • pořízení zboží z jiného členského státu

  • dodání a pořízení zboží s použitím přemístění zboží v režimu skladu uvnitř EU

  • zdanitelná plnění ve speciálních případech (třístranný obchod, zasílání zboží)

  • dodání a pořízení nových dopravních prostředků v EU

  • dovoz zboží

ZDPH pohlíží plnění též podle toho, jaké subjekty se tohoto plnění účastní (tuzemské, z jiných členských států EU, ze třetích zemí) a zda bylo plnění poskytnuto „přes hranici”.

Zdanitelná plnění – obecně

Zopakujme si vymezení předmět daně (§ 2 odst. 1 ZDPH) a schéma, kterým můžeme předmět daně charakterizovat.

V této lekci probereme část předmětu daně, schematicky zachycenou vlevo nahoře (zeleně podbarveno).

Plněním osvobozeným od daně se budeme podrobně věnovat v 5. a 6. lekci.

Dodání zboží

Zopakujme si

Již z minulé lekce v návaznosti víme, že předmětem daně je dodání zboží, pokud je uskutečněno:

  • za úplatu [§ 4 odst. 1 písm. a) ZDPH],

  • osobou povinnou k dani (§ 5 odst. 1 ZDPH),

  • která jedná jako taková,

  • s místem plnění v tuzemsku (§ 7 ZDPH).

Probereme si jednotlivé úplatné případy dodání zboží v tuzemsku, které mohou být zdanitelným plněním, v návaznosti na ustanovení § 13 ZDPH.

Dodání zboží

Dodáním zboží (§ 4 odst. 2 ZDPH, § 4 odst. 3 ZDPH) se pro účely ZDPH rozumí převod práva nakládat se zbožím jako vlastník, tj. dodání zboží je spojováno s ekonomickým a nikoli právním pojetím vlastnictví. Kupující zpravidla nabývá vlastnického práva ke zboží okamžikem jeho převzetí, popřípadě když získá oprávnění se zásilkou přepravovaného zboží nakládat. Tak tomu ovšem nemusí být vždy.

V praxi bývá důvodem nesouladu ekonomického a právního vlastnictví zejména sjednání tzv. výhrady vlastnického práva ve smyslu § 2132 NOZ. Podle tohoto ustanovení si může prodávající vyhradit k věci vlastnické právo, a pak se má za to, že kupující se stane vlastníkem teprve úplným zaplacením kupní ceny (a to i přesto, že nebezpečí škody na věci přechází na kupujícího již jejím převzetím).

Příklad

Český plátce DPH prodá v tuzemsku zboží s výhradou vlastnického práva, podle níž přejde vlastnictví ke zboží na kupujícího až úplným zaplacením kupní ceny. Kdy dochází ke zdanitelnému plnění z pohledu DPH:

a) nabytím účinnosti kupní smlouvy,

b) převzetím zboží kupujícím,

c) úplným zaplacením kupní ceny.

Řešení najdete zde1

Právo nakládat se zbožím jako vlastník vznikne v případě movité věci jistě jejím odevzdáním kupujícímu (viz § 2088 NOZ). Musíme ale dát pozor na situace, kdy (v souladu se zákonnou úpravou) k odevzdání dojde např. při odesílání movité věci kupujícímu. V návaznosti na ustanovení § 2090 NOZ a § 2091 NOZ lze říci, že:

  • je-li kupujícím spotřebitel (tj. nikoliv např. podnikatel), který si dopravce nezajistil sám, je mu věc odevzdána, až když mu ji dopravce předá, má-li prodávající věc odeslat,

  • v ostatních případech je pak věc odevzdána kupujícímu předáním prvnímu dopravci k přepravě pro kupujícího; pozor však na to, že prodávající musí zjevně a dostatečně označit věc jako zásilku pro kupujícího (pokud by takto prodávající věc neoznačil, nastaly by účinky odevzdání až dodatečným určením v oznámení kupujícímu, případně až předáním věci kupujícímu dopravcem).

Příklad

Plátce DPH dodává zboží objednané přes internetový obchod tuzemským konečným zákazníkům, k dodání využívá třetí osoby coby přepravce. Zboží bylo v internetovém obchodě objednáno 30. 5., prodávající zásilku předal dopravci 31. 5. a zákazník si balíček od dopravce převzal 1. 6. Kdy došlo k dodání zboží podle DPH?

Řešení najdete zde2

Dodání zboží do jiného členského státu

Dodání zboží do jiného členského státu je vymezeno jako dodání zboží (viz výklad výše), které bylo skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu.

Dodání do jiného členského státu EU je po novelizaci osvobozeno od daně podle § 64 ZDPH při splnění těchto tří podmínek:

  1. Zboží je odesláno nebo přepraveno z ČR do jiného členského státu plátcem, pořizovatelem nebo třetí osobou zmocněnou plátcem nebo pořizovatelem. To znamená, že dosavadní podmínka zůstává zachována.
  2. Odběratel sdělil plátci své daňové identifikační číslo pro účely DPH. To bylo doposud pouze formální podmínka osvobození, nově může rozhodovat o udržení osvobození.
  3. Plátce uvede dodání zboží v souhrnném hlášení. To bylo doposud pouze formální podmínkou pro osvobození a neuvedení v souhrnném hlášení neznamenalo automaticky, že splnění podmínek pro osvobození nelze prokázat i jinak.

Odkazem na článek 45a prováděcího nařízení (EU) č. 282/2011 vymezuje § 64 odst. 5 ZDPH podmínky, za nichž se zboží považuje za odeslané nebo přepravené do jiného členského státu. Jde tedy o důkazy ohledně výše uvedené hmotněprávní podmínky pro osvobození, podle které musí být zboží odesláno nebo přepraveno z ČR do jiného členského státu. Pravidla pro důkazy o přepravě zboží do jiného členského státu podrobněji rozpracovává prováděcí nařízení Rady (EU) č. 282/2011.

Podrobnosti jsou uvedeny v 5. lekci.

V ostatních případech, které nejsou pokryty prováděcím nařízením (EU) č. 282/2011, je potřeba přepravu mimo ČR doložit jinak. Vzhledem k tomu, že mezi členskými státy již nekontrolují a tím pádem ani neosvědčují pohyb zboží celní úřady, bude v praxi činit určité potíže nalezení vyvážených důkazních prostředků a metod, které by na jedné straně postačovaly kontrolním finančním orgánům a na straně druhé příliš neobtěžovaly smluvní partnery. Možným řešením může být zejména vhodně sepsaná obchodní smlouva, popř. její dodatek, prohlášení odběratele, dodací listy, přepravní doklady apod.

Příklad

K jakému druhu pohybu zboží došlo z pohledu DPH u českého plátce, který:

1. prodal ve svém skladě v Brně konečnému zákazníkovi ledničku, kterou si zákazník sám odvezl,

2. zapůjčil jinému českému plátci svářecí agregát,

3. prodal německému plátci trezor, který mu byl přepraven do jeho provozovny v Plzni,

4. prodal německému občanovi (neplátci) klavír, který si kupující sám přepraví do Německa,

5. prodal jinému českému plátci vrtačku, kterou mu přepravil do jeho provozovny v Berlíně.

Možnosti: A – dodání zboží v tuzemsku, B – dodání zboží do jiného členského státu, C – jiná možnost.

Správné odpovědi najdete zde3

Zapamatujme si

Dodáním zboží do jiného členského státu je podle § 13 odst. 2 ZDPH takové dodání zboží, které bylo skutečně odesláno nebo přepraveno do jiného členského státu.

Dodání zboží do jiného členského státu může být plněním zdanitelným, ale jak budeme probírat v 5. lekci, i plněním osvobozeným od daně s nárokem na odpočet daně na vstupu (při splnění určitých podmínek) – je ale třeba prokázat, že do jiného členského státu bylo zboží skutečně dodáno.

Převod nemovité věci

Až do 31. 12. 2013 obsahoval ZDPH pojem převod nemovité věci (převod nemovitostí) s tím, že jím rozuměl podle § 13 odst. 1 ZDPH převod nemovitých věcí (bez ohledu na zápis do katastru nemovitostí), dochází-li při něm ke změně vlastnického práva nebo příslušnosti k hospodaření.

Od roku 2014 je již převod nemovitých věcí součástí pojmu dodání zboží [viz § 4 odst. 2 ZDPH] a zahrnutí převodu či přechodu nemovité věci tak patří pod dodání zboží podle § 2 odst. 1 písm. a) ZDPH.

Další možnosti dodání zboží

Vedle tradičních titulů dodání zboží a převodu nemovitostí považuje ZDPH za zdanitelná plnění i některé méně běžné úkony, specifikované v § 13 odst. 3 ZDPH a § 13 odst. 4 ZDPH. Uveďme si ty, s nimiž se můžeme v praxi nejčastěji setkat:

  • Dodání zboží prostřednictvím komisionáře na základě komisionářské smlouvy, kde podle ZDPH vzniká více případů dodání zboží (zdanitelných plnění), viz obrázek.

I když k přechodu vlastnictví ke zboží dochází