On-line 3měsíční
intenzivní studium
DPH 2022

Input:

DPH u předčasného ukončení dodávek energie

10.10.2022, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 8 minut

2022.2000.1
DPH u předčasného ukončení dodávek energie

Ing. Jana Kolářová

Předčasné ukončení jakékoliv smlouvy či dohody zpravidla zamotá hlavu nejenom smluvním stranám, ale v poslední době stále více i komukoliv, kdo se snaží naložit s důsledky této nové skutečnosti způsobem, který je v souladu se systémem DPH společným pro státy EU.

Platby při předčasném ukončení smlouvy

Klíčovou otázkou v takových okamžicích bývá, zda případný finanční efekt předčasného ukončení smlouvy podléhá DPH, či naopak stojí mimo předmět daně. Úvahy se kromě definice předmětu daně točí též kolem ustanovení § 14 odst. 1 písm. d) ZDPH, podle kterého je poskytnutím služby zavázání se k povinnosti zdržet se určitého jednání nebo strpět určité jednání nebo situaci. Na druhé straně však stále existují situace, kdy platby mají spíše charakter odškodnění či sankce, tedy by měly stát mimo předmět daně, jelikož nemají vztah k žádnému plnění mezi stranami.

Vodítka k posouzení, o kterou situaci jde, lze vyčíst ze sporů, které doputovaly až před Soudní dvůr EU. Z rozšiřující se řady judikátů z posledních let lze vysledovat, že se pomyslné ručičky vah často přikloní k závěru, že platby hrazené jednou ze stran při předčasném ukončení smlouvy jsou úplatou za zdanitelné plnění. Argumentem bývá vazba na dříve poskytovaná zdanitelná plnění.

Z rozsudků zejména plyne, že pro účely DPH není příliš významné, jak jsou platby při předčasném ukončení smluv upraveny v soukromém právu jednotlivých členských států a na základě jakých právních institutů jsou vyplaceny (např. smluvní sankce, odškodnění, odstupné a jiné). Zároveň Soudní dvůr EU apeluje na to, že má být zohledňována hospodářská a obchodní realita.

Dohoda stran vs. jednostranný úkon

K předčasnému ukončení smlouvy může dojít jednostranně, kdy jedna ze stran přestane plnit své závazky, nebo na základě dohody smluvních stran. Druhá situace vede zpravidla k vyhodnocení, že mezi stranami došlo k plnění, které je předmětem daně a platba jedné ze stran podléhá DPH. Ovšem i jednostranné porušení smlouvy může vést k obdobnému závěru, zejména pak tehdy, kdy smluvní podmínky tuto situaci předvídají a strany si již předem dohodnou, jaké to bude mít následky.

Dodavatel plynu ukončil jednostranně dodávku plynu. Odběratel v důsledku toho musel dočasně omezit výrobu a vznikla mu škoda. Po vyčíslení vzniklé škody byla podána na dodavatele žaloba. Soud dal za pravdu odběrateli a nařídil dodavateli škodu i ušlý zisk uhradit.

Uvedená situace nemá žádné znaky toho, že by platba byla za nějaké plnění poskytnuté mezi stranami. Jde o částku nepodléhající DPH.

V praxi však nastávají situace, které jsou mnohem méně jednoznačné. K pochybnostem stačí mimosoudní vyrovnání stran na základě dohody při stažení žaloby.

Dodavatel plynu ukončil jednostranně dodávku plynu. Odběratel v důsledku toho musel dočasně omezit výrobu a vznikla mu škoda. Po vyčíslení vzniklé škody byla podána na dodavatele žaloba, a to na rozdíl mezi cenou, za kterou mělo být dodáno, a cenou, za kterou náhradní dodavatel plyn dodal. Před zahájením soudního líčení se však strany mimosoudně vyrovnaly. Uzavřely dohodu o narovnání, na jejímž základě dodavatel uhradil odběrateli cca polovinu vzniklé školy.

Podle dohody o narovnání jde o částku za jednostranné porušení smlouvy, která má krýt vzniklou škodu. Jde o částku nepodléhající DPH.

Odběratel internetových služeb ukončil předčasně smlouvu s poskytovatelem, jelikož se mu naskytla možnost spolehlivějšího připojení k internetu. Porušil tím závazek odběru služeb po dobu minimálně 2 roky. Poskytovatel požaduje od odběratele odstupné, které zdůvodňuje nižší nabídkovou cenou služeb v případě, že se zákazníci zavážou k určité době odběru jeho služeb. Tak tomu bylo i v tomto případě, kdy odběrateli nabídnul výhodnější cenu služeb v případě, kdy se zaváže k odběru alespoň po dobu 2 let.

S ohledem na judikaturu Soudního dvora EU, zejména pak rozsudek C-43/19 Vodafone Portugal – Comunicações Pessoais, SA, poskytovatel částku požadovanou po odběrateli zatíží DPH.

Výklad k předčasnému ukončení dodávek energie

S ohledem na aktuální dění se otázkou předčasného ukončení dodávek energie či nedodání smluveného množství věnoval Koordinační výbor, tedy platforma sjednocující odborné názory zástupců Finanční správy (v oblasti daní pak zejména zástupců Generálního finančního ředitelství) a zástupců odborné veřejnosti reprezentované v oblasti daní zejména Komorou daňových poradců.

Příspěvek "597/18.05.22 Uplatňování DPH u předčasného ukončení dodávek energie či nedodání smluveného množství" předložený Ing. Stanislavem Krylem se zaměřil výlučně na situace, kdy k předčasnému ukončení smluv či obecněji nedodání či neodebrání předem smluveného množství dochází na základě následné dohody stran. Příspěvek tedy neřeší jednostranné porušení dříve uzavřených dohod.

Zaměření výkladu

Výchozí situace je taková, že poskytovatel tepla, elektřiny, plynu atp. ("energie") zajišťuje pro zákazníka dodávky těchto energií na základě smluvního závazku za předem určenou fixní cenu dodávky a po