Dohadné účty pasivní
Ing. Zdenka Cardová, Ing. Jindřich Carda
Právní úprava:
-
Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů
-
Vyhláška č. 500/2002 Sb., ve znění pozdějších předpisů
-
ČÚS pro podnikatele
-
Pokyn GFŘ D-22
Popis operace:
Dohadné účty pasivní jsou závazky, jejichž opodstatněnost plyne z uzavřených smluv, avšak nejsou doloženy veškerými potřebnými doklady, a proto není známa jejich přesná výše. O dohadných položkách bývá účtováno k okamžiku sestavení účetní závěrky v rámci tzv. předuzávěrkových operací. Vykazují se buďto jako dlouhodobé závazky, nebo jako krátkodobé závazky, podle toho, zda se očekává jejich splatnost v období kratším nebo delším než jeden rok od okamžiku, ke kterému je sestavena účetní závěrka.
Dohadné účty pasivní představují povinnost plnit (obdobně jako klasické závazky), kdy tato povinnost je v zásadě jistá, avšak neznáme přesnou částku plnění. Jde vlastně (s výjimkou dohadovaných nákladových úroků) o budoucí klasické dluhy, s nimiž je již v současném účetním období spojen určitý náklad nebo přírůstek aktiv.
Na dohadných účtech pasivních účtujeme např. o:
-
nevyfakturovaných dodávkách: jde o situaci, kdy určitá dodávka (zpravidla zásob) již byla realizována, avšak dodavatel dosud neprovedl vyúčtování, podle kterého by mohlo být účtováno o klasickém dluhu a přesné částce,
-
nákladových úrocích, které nebyly zahrnuty ve vyúčtování bank nebo spořitelních a úvěrních družstev za dané účetní období, resp. toto vyúčtování je chybné,
-
dluhu z odpovědnosti za způsobenou škodu v případech, kdy není možno ke konci rozvahového dne stanovit konečnou výši dluhu,
-
poměrné části silniční daně při účtování v hospodářském roce,
-
odhadovaných mimořádných prémiích zaměstnancům, jejichž výše bude přesně stanovena až v následujícím období,
-
náhradě mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou, pokud na ni vznikne zaměstnanci nárok podle jiného právního předpisu, bude-li proplacena v příštím účetním období.
Souvztažně se zápisem na účet dohadných účtů pasivních účtujeme na vrub příslušného účtu účtové skupiny 54 – Jiné provozní náklady, 56 – Finanční náklady, příslušného účtu majetku, popř. jiných účtů.
Analytické účty:
Analytické účty k dohadným účtům pasivním vedeme v prvé řadě podle očekávané doby jejich splatnosti (do jednoho roku a nad jeden rok), aby bylo možné jejich správné vykázání v rozvaze. Analyticky bychom také měli sledovat jednotlivé případy dohadných položek.
Účetní doklady:
Při vzniku dohadných účtů pasivních účtujeme podle interních účetních dokladů. Jejich následné snížení (zrušení) v dalším účetním období se již děje zpravidla podle příslušných dokladů osvědčujících skutečnou výši částky – nejde-li o standardní účetní doklad, bývají tyto doklady pouze podkladem pro vystavení interního účetního dokladu.
Nejčastější chyby:
Stejně jako u ostatních "akruálních položek", bývá zpravidla nejtěžší dohadné položky vůbec podchytit, tedy včas si uvědomit, že bychom o nich měli účtovat. Nejčastější chybou je proto opomenutí účtování o nich. V případě souvztažných zápisů s účty nákladů bychom si dále měli dát pozor na případnou záměnu dohadných položek s účtováním o výdajích příštích období, u nichž musíme přesně znát částku.
Nejvyšší správní soud řešil již několikrát problematiku dohadné položky na roční odměny…